Az alapítvány az alapító által az alapító okiratban meghatározott tartós cél folyamatos megvalósítására létrehozott jogi személy. Az alapító az alapító okiratban meghatározza az alapítványnak juttatott vagyont és az alapítvány szervezetét. (Ptk. 3:378. §)
Az egyesület a tagok közös, tartós, alapszabályban meghatározott céljának folyamatos megvalósítására létesített, nyilvántartott tagsággal rendelkező jogi személy. (Ptk. 3:63. § (1))
Leegyszerűsítve a két forma közötti legfontosabb különbség, hogy az alapítvány vagyont egyesít, az egyesület pedig személyeket. Ebből kiindulva az alapítvány célok, tevékenységek támogatását végző szervezet, az egyesület pedig a tagok önszerveződő közössége valamely cél, tevékenység érdekében.
Bár sem az alapítvány, sem pedig az egyesület alapításához, a nyilvántartásba vételi eljáráshoz, nem kötelező jogi képviselete igénybevétele, azonban mégis célszerű megfelelő tapasztalattal és ismerettel rendelkező szakember segítségét kérni, mert a rendelkező jogszabályok igen sokrétűek, amely kiegészülhet még a közhasznú jogállás megszerzésének feltételeivel és folyamatával.
A legfontosabb rendelkezéseket az alábbi jogszabályok tartalmazzák:
- 2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről
- 2011. évi CLXXXI. törvény a civil szervezetek bírósági nyilvántartásáról és az ezzel összefüggő eljárási szabályokról
- 2011. évi CLXXV. törvény az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról
Az elmúlt években számos alapítvány és egyesület alapításában és működtetési folyamatában nyújtottam segítséget. Ebben a témában szakértő segítséget tudok Önnek biztosítani.
Fentiekkel kapcsolatban forduljon hozzám bizalommal a Kapcsolat-ban feltűntetett elérhetőségek valamelyikén.
Cégügyeivel kapcsolatban forduljon hozzám bizalommal a Kapcsolat-ban feltűntetett elérhetőségek valamelyikén.